Niebo na dłoni
Codziennie spoglądamy w niebo.
Kierujemy nasz wzrok ku górze, aby stwierdzić, czy jest pogodnie, czy też pochmurno, czy dzień będzie słoneczny, czy też spadnie deszcz.
Po zmierzchu funkcję Słońca przejmują Księżyc, planety i gwiazdy. Wtedy to zdarzają się momenty, kiedy nasz wzrok błądzi po niebie z całkiem innych pobudek. Ciesząc się, że niebo jest bezchmurne, spojrzeniem i myślą sięgamy wtedy dalej.
W takich chwilach jakoś mimowolnie uświadamiamy sobie, że także my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a Ziemia jest tylko małym punkcikiem wśród niezliczonej ilości gwiazd, niezmierzonej przestrzeni kosmosu.
Opis programu
Proponujemy Wam zorganizowanie wieczornego programu popularno – naukowego, którego celem będzie przybliżenie uczestnikom sekretów nocnego nieba.
Program trwa ok 1,5 godziny.
Zajęcia rozpoczniemy, od krótkiego wprowadzenia na temat określania horyzontalnych współrzędnych obiektów na niebie oraz opisu odległości we Wszechświecie.
Trochę czasu poświęcimy też nauce rozpoznawania gwiazdozbiorów – dzięki czemu już wkrótce będziecie mogli „zabłysnąć” przed znajomymi :).
Druga część zajęć przeprowadzimy już przy wykorzystaniu teleskopów optycznych.
- Odnajdywanie i obserwacja planet układu słonecznego: obserwacje Księżyca, Wenus, Jowisza i jego czterech największych księżyców, Saturna (możliwość obserwacji pierścieni uzależniona jest od warunków atmosferycznych) oraz Urana i Neptuna.
- Odnajdowanie i obserwacja obiektów znajdujących się poza naszym układem planetarnym: galaktyki, mgławice, gromady kuliste i otwarte, gwiazdy podwójne i wielokrotne.
Miejsce warsztatów
Warsztaty są dodatkiem do naszych programów integracyjnych:
Jeden za wszystkich
Wszyscy za jednego
które to realizujemy w naszych ośrodkach w Łapinie i Chmielnie.
Cennik warsztatów
W naszych ośrodkach 25 zł/os.
W innych miejscach cena do uzgodnienia.